Suszenie

Istnieją różne metody suszenia, od suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym do suszenia w piekarniku w bardzo niskiej temperaturze i przy otwartych drzwiczkach, lub suszenia w dehydratorze, zarówno prostym (tylko z temperaturą i timerem), jak i bardziej kompletnym, zawierającym programy optymalizujące odwadnianie.

Tak czy inaczej, warto wiedzieć, że całkowicie wysuszony pokarm bez zawartości wody może być przechowywany w idealnym stanie przez lata, jeśli znajduje się w dobrze zamkniętej torebce lub szczelnym słoiku. Im więcej zawiera wilgoci,  Można wysuszyć wszystkie świeże warzywa (owoce, jarzyny, grzyby, zioła), mięsa i ryby.

Fermentacja

Fermentacja to coś więcej niż tylko metoda konserwowania żywności w domu, to także sposób na wzbogacenie żywności poprzez przekształcenie jej w probiotyk, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie jelit.

Istnieje wiele sfermentowanych pokarmów, które możemy wykonać w domu i jest to prosta metoda, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoje korzyści terapeutyczne.  W domu możemy zrobić ogórki (można użyć wszystkich warzyw, a najlepiej użyć słoików, które pozwalają na ujście gazu powstałego podczas fermentacji).

Słoiki

Polega to na robieniu tradycyjnych przetworów w słoikach, które są zamykane i zanurzane w wodzie doprowadzonej do wrzenia.  Zawsze robiono to za pomocą garnka na ogniu, a obecnie, dla lepszej kontroli czasu i temperatury, mamy pasteryzatory.  Pasteryzatory to urządzenia specjalnie zaprojektowane do idealnej cyrkulacji gorącej wody wokół słoików, wyposażone w timer, termostat i kran, który ułatwia manipulowanie objętością potrzebnej wody.  W ich interesie leży zapewnienie prawidłowego przebiegu procesu konserwowania, ponieważ przetwory w wygotowanych słoikach są narażone na ryzyko skażenia jadem kiełbasianym (w przypadku przetworów kwaśnych lub z dużą ilością cukru nie ma takiego ryzyka, ale w pozostałych, choć rzadko, toksyna bakterii o nazwie Clostridium botulinum może się rozwinąć, gdy proces konserwowania nie przebiega w odpowiednim czasie lub temperaturze, powodując stan, który może być śmiertelny). Dowiedz się więcej o słoikach na raczej.pl

Zamrażanie

Chyba najczęściej stosowana i najszybsza metoda.  Zależna od stałego zasilania i ograniczonej przestrzeni zamrażarki. Aby uzyskać dobre wyniki, należy uwzględnić odpowiednią temperaturę, aby zapobiec rozwojowi patogenów, a także aby ograniczyć powstawanie kryształów i nie wpłynąć na jakość (zarówno smak i teksturę, jak i wartość odżywczą) żywności.   Optymalna temperatura zamrażania to -18ºC.  Żywność należy zamrozić po schłodzeniu, w sztywnych pojemnikach, najlepiej szklanych, aby uniknąć długotrwałego kontaktu z tworzywami sztucznymi lub w torebkach bez BPA (jeśli wcześniej zostanie zapakowana próżniowo, czas przechowywania się wydłuża).

Nie zaleca się zamrażania świeżych owoców (te, które najlepiej tolerują zamrażanie, to banany, jagody, arbuz i melon), ciast, placków i potraw z ryżem, ziemniakami, makaronem lub majonezem: wszystkie one po rozmrożeniu tracą teksturę. Świeże warzywa przed zamrożeniem należy zblanszować i mieć świadomość, że nie będą dobre do jedzenia na surowo, ale sprawdzą się w gotowanych daniach.