Z pewnością każdy z wśród swoich znajomych zna osoby, które unikają glutenu w ramach „zdrowego stylu życia”. To prawda, że spożywanie glutenu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u osób cierpiących na celiakię. Ale czy przejście na dietę bezglutenową może być korzystne dla wszystkich?

Jaka jest reakcja na gluten?

Możliwe przyczyny złej reakcji na gluten to alergia, nietolerancja i choroba autoimmunologiczna.

Celiakia

Celiakia jest poważną, trwającą całe życie genetyczną chorobą układu pokarmowego, w której układ odpornościowy atakuje sam siebie po spożyciu glutenu, uszkadzając wyściółkę jelita cienkiego. Jak możemy dowiedzieć się na www.Medycznie.pl, w wyniku tego organizm nie może prawidłowo wchłaniać składników odżywczych z pożywienia. Celiakia nie jest alergią ani nietolerancją pokarmową – jest to choroba autoimmunologiczna. Nie ma na nią lekarstwa i przez całe życie należy przestrzegać diety bezglutenowej, nawet jeśli objawy choroby są łagodne. Zgłoszone przypadki celiakii są dwa do trzech razy częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Alergia na pszenicę

Alergia na pszenicę jest reakcją na jeden z elementów pszenicy (nie gluten) i zwykle pojawia się w ciągu kilku sekund od spożycia. Jeśli masz alergię na pszenicę, możesz nadal spożywać jęczmień i żyto, a także możesz reagować na produkty bezglutenowe, jeśli zawierają one inne części pszenicy.

Zagrożenia związane z dietą bezglutenową

Dla większości osób przestrzeganie diety bezglutenowej nie przyniesie żadnych korzyści zdrowotnych. Co więcej, niepotrzebne stosowanie diety bezglutenowej może być niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie będziemy zwracać bacznej uwagi na to co jemy. Pełnoziarnista pszenica, jęczmień i żyto zawierają otręby, zarodek i bielmo ziarna, a więc zawierają gluten. Mają one jednak wysoką wartość odżywczą, w tym błonnik, żelazo, witaminy z grupy B i wapń.

Produkty, z których usuwa się gluten, są wytwarzane z ziaren rafinowanych. Te z kolei zawierają tylko bielmo, więc są znacznie mniej odżywcze. Jeśli myślisz o przejściu na dietę bezglutenową, ważne jest, aby jeść więcej naturalnie bezglutenowych ziaren, takich jak quinoa i gryka, zamiast produktów rafinowanych.

Wzrost marketingu produktów bezglutenowych przyniósł duże zyski dla przemysłu, jednak w składzie tych produktów  znajdziemy wysoką zawartość tłuszczu i kalorii.

Gdzie ukrywa się gluten?

Powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju ciastka, ciasta, herbatniki i chleby zawierają gluten, ale ukrywa się on także w wielu produktach codziennego użytku. Weźmy chociażby pod lupę produkty spożywane podczas śniadania. Większość płatków śniadaniowych zawiera pewne ilości pszenicy i glutenu. Ale nie trzeba rezygnować z owsianki, płatków kukurydzianych czy granoli, gdyż w sklepach znajdziemy również wersję tych produktów bez glutenu. Zawsze warto przed zakupem sprawdzić etykietę.

Zwracajmy również uwagę na produkty i dodatki stosowane podczas przygotowywania obiadu. Gluten można znaleźć w kostkach rosołowych z kurczaka, wołowiny lub warzyw, sosach sojowych i nie tylko, w marynatach, ketchupie, majonezie i sosach sałatkowych Ziarna takie jak kuskus, pszenica bulgur i kasza manna nie są wolne od glutenu. Zamiast kaszy kuskus lub bulgur warto spróbować quinoa, a zamiast semoliny – polenty lub mielonego ryżu.

Również wiele przekąsek zawiera gluten, w tym wiele chipsów. Szukaj popcornu, zwykłych orzechów i nasion oraz chipsów bezglutenowych, sprawdzając przy tym etykiety. Niektóre napoje alkoholowe, takie jak piwo (piwo jasne) i likiery mogą być produkowane z wykorzystaniem zbóż zawierających gluten. Istnieją jednak też piwa bezglutenowe – lagery i ciemne piwa.