M

Jak zabezpieczyć się latem przed komarami

Jedne budzą się po zimie. Inne dopiero się wylęgają. Ale łączy je jedno - skutecznie uprzykrzają nasze życie. A najgorsze w tym wszystkim wydają się komary. I chociaż ryzyko zachorowania na skutek przenoszonych przez nie chorób jest niewielkie, to samo swędzenie po ugryzieniu, potrafi doprowadzić człowieka do szału. Dlatego też warto zadać sobie pytanie, jak zabezpieczyć się przed komarami?

Zacznijmy może od zabezpieczenia skóry, czyli od tego, gdy myślimy o odpoczynku na świeżym powietrzu. Czy to spacer, czy leżakowanie w ogrodzie - komary zawsze są pierwsze w towarzyszeniu nam. Jak więc je od siebie odepchnąć? Naturalnym sposobem od lat wykorzystywanym przez nasze babcie jest zapach goździków. Dzisiaj olejek goździkowy znaleźć można w niemal każdej aptece. Warto jednak przed nasmarowaniem się nim sprawdzić, czy nie wywoła on u nas reakcji alergicznej. wysokie stężenie goździkowca w olejku może bowiem taką reakcję wywołać. I jeśli okaże się, że tak właśnie jest w naszym przypadku, trzeba będzie poszukać innej metody. No i tutaj pojawia się przed nami cała rzesza preparatów kosmetycznych, począwszy od tych w formie sprayu, a na opaskach i plastrach skończywszy. Dostępne są one nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach czy nawet zwykłych supermarketach. Używając tych preparatów zawsze należy postępować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce czy też na opakowaniu.

A co zrobić, żeby komary nie wpadały do domu? Czy i tu wiemy, jak zabezpieczyć się przed komarami? Podstawowym elementem są specjalne siateczki nazywane moskitierami. Zakłada się je na okna i tym samym blokuje się dostęp owadów do środka. Siateczki te są tak produkowane, aby nie psuć estetyki okna, a zarazem stanowić dla owadów barierę nie do przejścia. Pomocne mogą być również specjalne świeczki zawierające olejki eteryczne, które skutecznie komary odstraszają. Warto jednak pamiętać, że taka świeczka postawiona na stole w pokoju może nie wystarczyć. Wpadające do środka powietrze rozrzedza stężenie olejków i tym samym przestają być one dla owadów wystarczająco odpychające.

Ten artykuł zawiera 312 słów